Upcoming Events

Alchemy Food & Drink  -  890 College Street
FRI FEB 15 : Sons of Rhythm Live at Alchemy - Featuring Sons of Rhythm
SAT FEB 16 : Tiny Cars Live at Alchemy - Featuring Tiny Cars
SUN FEB 17 : Cass and Bryce Live at Alchemy - Featuring Cass and Bryce
FRI FEB 22 : A Little Rambunctious Live at Alchemy - Featuring A Little Rambunctious
FRI MAR 1 : The Shades Live at Alchemy - Featuring The Shades
SAT MAR 2 : Suitcase Sam Live at Alchemy - Featuring Suitcase Sam
FRI MAR 8 : Heavyweights Brass Band Live at Alchemy - Featuring Heavyweights Brass Band
SAT MAR 9 : ART the Band Live at Alchemy - Featuring ART the Band
FRI MAR 15 : Jammers Wafflehouse Live at Alchemy - Featuring Jammes Wafflehouse
SAT MAR 16 : Jazz Money Live at Alchemy - Featuring Jazz Money
SUN MAR 17 : St. Patricks Day - Featuring TBD and performances by TBD
FRI MAR 22 : Karaoke Night at Alchemy - Featuring
SAT MAR 23 : Felix's Belt Live at Alchemy - Featuring Felix's Belt
FRI MAR 29 : A Little Rambunctious Live at Alchemy - Featuring A Little Rambunctious
SAT MAR 30 : The Beverley Street Trio Live at Alchemy - Featuring The Beverley Street Trio
Baby G  -  1608 Dundas St W
FRI FEB 15 : Featuring Vypers
SAT FEB 16 : Hey Girl Hey - Featuring Beardonce and performances by Gay Jesus
FRI FEB 22 : Featuring Boosie Fade
SAT FEB 23 : Featuring Radiant Baby
FRI MAR 1 : Moz’araoke - Featuring Mis-shapes
SAT MAR 2 : Featuring Hooded Fang
SAT MAR 9 : Bjork Party - Featuring PHil V
SAT MAR 16 : Featuring Fist of Facts
SAT MAR 23 : Hey Girl hey - Featuring Jonnie Walker
SAT MAR 30 : Featuring Boosie fade
Bovine Club  -  542 Queen St. W.
FRI FEB 15 : Craig Rose Presents - Featuring Villain and performances by Head; Fetish; Cherry Hooker; Fetish
SAT FEB 16 : Little Monkey Press Presents - Featuring Whoop Szo and performances by Growing Fins; Stuck Out Here; Terrstray
SUN FEB 17 : Family Day Jam - Featuring Joel French and performances by Red Wine; SCB
FRI FEB 22 : Bovine Presents Sick Things - Featuring Sick Things and performances by Teen Archer; Dark Trip; Hot Things
SAT FEB 23 : Metal for the People - Featuring Hammerhands and performances by Minors; Lilim; Seize; Drofnosura
FRI MAR 1 : Old Friends Return - Featuring Killer Wails and performances by Leslie Spits; Brenda; Miami Petit
SAT MAR 2 : Quarter Tank Album Release - Featuring Quarter Tank and performances by Exploders; Dragged In; Letter Bomb
FRI MAR 8 : Crawl Returns - Featuring Crawl and performances by Murder Squad; Valyear; Adrenalizer
SAT MAR 9 : Bob's your Uncle - Featuring Bob Sacomano Band and performances by The Nasties; Robowhore; Ruthless Ones
FRI MAR 15 : Bovine Booking Present a night of Punk - Featuring Penske File and performances by Sixteen Scandles; Back of The Class
SAT MAR 16 : Metal Brigade - Featuring Apocolytik Warrior and performances by Senior Threat; Razor Bath; Faze
SUN MAR 17 : Bovine St Patrick's Day - Featuring Young Honey and performances by The Irish Setters; Kilts and and Boots
FRI MAR 22 : The Fallout Album Release - Featuring The Fallout and performances by Thrashards; Make no Gains; Lime Ricky
SAT MAR 23 : All Stars of Punk Rock - Featuring Punk Rock Karaoke Band and performances by The Fairmonts; Backthrow
FRI MAR 29 : Members of Cauldren and Flying Fortress - Featuring Zuku and performances by Zeroed; Spinebusters; Acciddz
SAT MAR 30 : Month End Rager - Featuring TV Freaks and performances by Sago; Plastic Heads; Mature Themes
Drom Taberna  -  458 Queen St W
FRI FEB 15 : Brassmageddon - Featuring Moneka Arabic Jazz and performances by John Wayne Swingtet
SAT FEB 16 : Brassmageddon - Featuring Big Smoke Brass Band and performances by Chorro Trio, Waleed
SUN FEB 17 : Flamenco Jam Session - Featuring Tamar Ilana & Shirlita "la Pili"
FRI FEB 22 : Swinging West to East - Featuring Fehtri Nadjeem and performances by Michael J & the Dimestore Orchestra
SAT FEB 23 : Swinging West to East - Featuring David Buchbinder and Rula Said w/friends and performances by Debi Botos
SAT MAR 9 : Tangi's 10 years in Canada! - Featuring Tangi Ropars and performances by many TBD
SAT MAR 23 : Put Your Boot Up - Featuring The Drop-ups and performances by TBD
SAT MAR 2 : TBD - Featuring TBD and performances by TBD
SAT MAR 30 : TBD - Featuring TBD and performances by TBD
EFS Toronto  -  647 King St. West
FRI FEB 15 : EFS Presents Aion Clarke - Featuring Aion Clarke and performances by Amir Alam
SAT FEB 16 : EFS Presents Josh Fabe - Featuring Josh Fabe and performances by Brian Kim
SUN FEB 17 : EFS Presents Yordanis O’Reilly - Featuring Yordanis O’Reilly and performances by Anthony Macri
FRI FEB 22 : EFS Presents Luu Breeze - Featuring Luu Breeze and performances by Amir Alam
SAT FEB 23 : EFS Presents Tej Hunjan - Featuring Tej Hunjan and performances by Brian Kim
FRI MAR 1 : Featuring The Grady Brothers and performances by Amir Alam
SAT MAR 2 : EFS Presents Brigit O’Regan - Featuring Brigit O’Regan and performances by Brian Kim
FRI MAR 8 : EFS Presents Amber Walton - Featuring Amber Walton and performances by Amir Alam
SAT MAR 9 : EFS Presents Anna Cyzon - Featuring Anna Cyzon and performances by Brian Kim
FRI MAR 15 : EFS Presents Sekou Lumumba - Featuring Sekou Lumumba and performances by Amir Alam
SAT MAR 16 : EFS Presents Jesse Ryan - Featuring Jesse Ryan and performances by Brian Kim
SUN MAR 17 : EFS Presents Troy Dowding - Featuring Troy Dowding and performances by Anthony Macri
FRI MAR 22 : EFS Presents Prospect - Featuring Prospect and performances by Amir Alam
SAT MAR 23 : EFS Presents Haig Ashood Beylerian - Featuring Haig Ashood Beylerian and performances by Brian Kim
FRI MAR 29 : What Happens In EFS Stays In EFS - Featuring Dan Lauzon and performances by Amir Alam
SAT MAR 30 : Welcome To Fabulous EFS - Featuring Paul Truman and performances by Brian Kim
Lee's Palace  -  529 Bloor St West
SAT FEB 16 : Valentines Metal Night - Featuring Ang3r D3sign
SAT FEB 23 : Gold Complex CD release - Featuring Gold Complex
SAT MAR 2 : Blackalicious - Featuring Blackalicious
SAT MAR 9 : Bombino - Featuring Bombino
SAT MAR 16 : A Fellow Ship - Featuring A Fellow Ship
SAT MAR 23 : John 5 - Featuring John5
SAT MAR 30 : Dance Yourself Clean - Featuring Dance Yourself Clean
Revival  -  783 College St
FRI FEB 15 : Heartbreaker's Ball - Featuring Heartbreaker's Ball
SAT FEB 16 : Tarna - Featuring Tarna
The Garrison  -  1197 Dundas Street West
FRI FEB 15 : Wavelength Winter Festival 19 - Featuring Mélissa Laveaux and performances by Lex Leosis
SAT FEB 16 : Wavelength Winter Festival 19 - Featuring ANEMONE and performances by Twist
SUN FEB 17 : Wavelength Winter Festival 19 - Featuring Elisapie and performances by Beams
FRI FEB 22 : YOHOMO - Featuring PHIL
SAT FEB 23 : Featuring Wolf Eyes and performances by Mark Morgan, Retired
FRI MAR 1 : Featuring Softcore UFOs
SAT MAR 2 : Featuring Mike Kroll
FRI MAR 8 : Featuring Yoke Lore
SAT MAR 9 : Turning Point - Featuring A Man Called Warwick
FRI MAR 15 : Featuring Alok
SAT MAR 16 : Chronologic - Featuring Goin Steady DJs
SUN MAR 17 : Featuring
FRI MAR 22 : Featuring Bangers Brass
SAT MAR 23 : Featuring Firestarters
FRI MAR 29 : Featuring Island Times
SAT MAR 30 : Featuring Haelos
The Hideout / Nest  -  423 College St
SUN FEB 17 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring THE GABBA HEYS and performances by AMY GABBA DOES JOAN JETT
FRI FEB 22 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring TIGER SUIT and performances by PERENNIELS, MINETA. V&CO
FRI MAR 1 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring BYWATER BLUES and performances by GLASS HUMAN, THE BEACH BATS, JEREMY VOLTZ, ODD FOSTERS
SAT MAR 2 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring SHAWN BRADY & THE NORTHERN SONS and performances by NEON NOSTALGIC, MUSIC HEALS CHARITY FUNDRAISER
FRI MAR 8 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring LYRIC DUBEE and performances by DEEP DARK RIVER, ANDY PACHECO, ALLO
SAT MAR 9 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring DROP TOP ALIBI and performances by OUR SHOTGUN WEDDING, WRONG JEREMY, SUNS OF JULY, ENDOSUASION
FRI MAR 15 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring WAS IT THE WALRUS and performances by MADISON BEBIS, ADAM GOLDING, MELOTIKA, JAILBIRDS
SAT MAR 16 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring SLAMBONI and performances by JOHN IAN, CROWFOOT, THE CROOKED, SCRATCH NASTY
SUN MAR 17 : TORONTO MUSIC PASPORT - Featuring ELEVATION and performances by DAN GAGNON, PAUL MCCANN
FRI MAR 22 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring MADAME PSYCHOSIS and performances by 3-6-9, 1990 FUTURE, SKU 19
SAT MAR 23 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring ADAM BAILE and performances by DANIELLE LEGER, JAMES MARRIN & THE MIDNIGHT RIDERS, VINTAGE FLIGHT, LIVE ANIMALS
FRI MAR 29 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring SOUYTHERN SMOKE and performances by ZOUBI & THE SEA, THE FAILSAFES, THE RIVERS
SAT MAR 30 : TORONTO MUSIC PASSPORT - Featuring ONE IN THE CHAMBER and performances by SHANIKA MARIA, ENSHADES, ZEN IN CHAOS, JAMES KING & THE MIDNIGHT HOURS
The Painted Lady  -  218 Ossington Ave
FRI FEB 15 : Get Funk'd Fridays - Featuring NV and performances by Truth + Betsy Swoon
SAT FEB 16 : A Painted Lady Saturday Night - Featuring Salazar and performances by Saint Stella
SUN FEB 17 : Supa Soul n' Rock n' roll Sunday - Featuring Misty and performances by Honey B. Hind
FRI FEB 22 : Get Funk'd Fridays - Featuring NV and performances by Truth + The Lady Konswallow + Sweet Rosie Mae
SAT FEB 23 : A Painted Lady Saturday Night - Featuring Salazar and performances by Honey B. Hind
FRI MAR 1 : Get Funk'd Fridays - Featuring Adverb and performances by Truth + The Lady Konswallow + Sweet Rosie Mae
SAT MAR 2 : A Painted Lady Saturday Night - Featuring One-Da and performances by Betsy Swoon
FRI MAR 8 : Get Funk'd Fridays - Featuring Adverb and performances by Truth + The Lady Konswallow + Sweet Rosie Mae
SAT MAR 9 : A Painted Lady Saturday Night - Featuring Salazar and performances by Honey B. Hind
FRI MAR 15 : Get Funk'd Fridays - Featuring NV and performances by Truth + The Lady Kinswallow + Sweet Rosie Mae
SAT MAR 16 : A Painted Lady Saturday Night - Featuring Salazar and performances by Zyra Lee Vanity
FRI MAR 22 : Get Funk'd Fridays - Featuring NV and performances by Truth + The lady Konswallow + Sweet Rosie Mae
SAT MAR 23 : A Painted Lady Saturday Night - Featuring Salazar and performances by Honey B. Hind
FRI MAR 29 : Get Funk'd Fridays - Featuring Bianca-Lee and performances by Truth + The lady Konswalow + Sweet Rosie Mae
SAT MAR 30 : A Painted Lady Saturday Night - Featuring Salazar and performances by Saint Stella
The Sauce (on Danforth)  -  1376 Danforth Ave
SAT FEB 16 : Saturday Matinee - Featuring John Borra & Sam Ferrera
SUN FEB 17 : Sunday Matinee - Featuring Little Magic Sam
SAT FEB 23 : Saturday Matinee - Featuring Ike Cedar & The Daydrinkers
SAT MAR 2 : Saturday Matinee pre Mardi Gras Celebration - Featuring Ted Peters Bourbon & Brass
SAT MAR 9 : Saturday Matinee - Featuring Arc Sound
SAT MAR 16 : Saturday Matinee - Featuring TBA
SUN MAR 17 : Sunday Matinee St. Patrick's Day Celebration - Featuring Little Magic Sam
SAT MAR 23 : Saturday Matinee - Featuring Silver Corderas
SAT MAR 30 : Saturday Matinee - Featuring TBA
Velvet Underground  -  508 Queen St W
FRI FEB 15 : Adam C - Featuring TBA and performances by Adam C
SAT FEB 16 : MaribouState - Featuring Maribou State and performances by N/a
FRI FEB 22 : Chelsea Cutler - Featuring Chelsea Cutler and performances by tab
SAT FEB 23 : MNEK - Featuring MNEK and performances by N/A
FRI MAR 1 : DEAN LEWIS - Featuring DEAN LEWIS and performances by N/A
SAT MAR 2 : GRAVES - Featuring GRAVES and performances by N/A
FRI MAR 8 : TURKUAZ - Featuring TURKUAZ and performances by N/A
SAT MAR 9 : NINA NESBIT - Featuring NINA NESBIT
FRI MAR 15 : DJ BORING - Featuring DJ BORING and performances by LOCAL DJ
SAT MAR 16 : LARS FREDERIKSON - Featuring LARS FREDERIKSON
FRI MAR 22 : ADAM C - Featuring ADAM C and performances by LOCAL
SAT MAR 23 : YVES TUMOR - Featuring YVES TUMOR and performances by TBD
FRI MAR 29 : A PRIMITIVE EVOLUTION - Featuring PRIMITIVE EVOLUTION
SAT MAR 30 : CANDY - Featuring CANDY and performances by TBD